پزشکی هسته‌ای
مرکز پزشکی هسته‌ای و سنجش تراکم استخوان سیندخت
پزشکی هسته‌ای سیندخت
مرکز پزشکی هسته‌ای و سنجش تراکم استخوان سیندخت طرف قرار داد با بیمه
پزشکی هسته‌ای سیندخت
مرکز پزشکی هسته‌ای و سنجش تراکم استخوان
سیندخت
Slider

اسکن پاراتیروئیدParathyroid Scan + SPECT

parathyroid-scan سیندخت پزشکی هسته ای

یکی از بیماری های خاموش اما آزار دهنده به خصوص در سنین میانسالی، پر کاری پاراتیروئید می باشد که متأسفانه تشخیص صحیح آن اغلب به تأخیر می افتد و بیمار با عوارض جبران ناپذیری دست به گریبان خواهد بود. تشخیص اولیه پر کاری پاراتیروئید با آزمایشات خون صورت می گیرد اما با توجه به اینکه چهار عدد غده پاراتیروئید در جلوی گردن معمولا در پشت غده تیروئید قرار دارند، گاهی یافتن مکان دقیق غده درگیر مشکل می باشد که با انجام اسکن پاراتیروئید، مکان غده درگیر به خوبی شناسایی می شود. این اسکن در دو مرحله، با فاصله زمانی 2 تا 3 ساعت انجام می گیرد.

کاربرد اسکن

اسکن پاراتیروئید جهت تشخیص و تعیین محل غده پاراتیروئید پر کار انجام می شود. غدد پاراتیروئید 4 عدد هستند که در بالا و پایین لوب های راست و چپ تیروئید در جلوی گردن قرار گرفته اند. تعیین محل غده پر کار عمل جراحی آن را بسیار آسان می نماید.

فرایند انجام اسکن

برای انجام این اسکن ابتدا رادیو دارو به صورت وریدی تزریق می شود و در فواصل 20 دقیقه، 2 ساعت و گاهی 3 ساعت از جلوی گردن و قفسه سینه بیمار تصویربرداری انجام می شود. گاهی لازم است اسکن تیروئید هم برای مقایسه با تصاویر اسکن پاراتیروئید انجام شود. همچنین گاهی به کار بردن روش SPECT برای افزایش دقت تشخیص ضرورت پیدا می کند.

آمادگی اسکن

آمادگی خاصی نیاز ندارد .

مدت زمان انجام(از ابتدای پذیرش تا انتهای تصویربرداری)

من یک بلوک متن هستم. برای ویرایش این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم یا طرح‌نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.

نکات قابل توجه

خواهشمند است آزمایشات و سونوگرافی انجام گرفته را هنگام پذیرش بهمراه داشته باشید .

بستن منو